Pastorační středisko

Živý Betlém v podání farností v Brně – Líšni

V adventu roku 2022 jsme se poprvé rozhodli pro rozdílné pojetí Živého Betléma oproti předchozím létům. Samotné hrané části totiž předcházela prezentace herců v brněnských tramvajích. Probíhalo to tak, že těhotná Marie s Josefem cestovali plnými tramvajemi a ptali se spolucestujících, zda neví o nějakém místě, kde by mohla porodit. Těm sekundovali tři králové v dobových kostýmech, kteří se taktéž snažili zjistit, zda někdo neviděl kometu či kudy se jde do Betléma. Šlo tedy o přímou evangelizační činnost, jejíž hlavním cílem bylo navodit atmosféru a smysl Vánoc a také mimo jiné pozvat na Živý Betlém do Líšně. Nutno říct, že reakce většiny konfrontovaných lidí byly veskrze pozitivní.

Hlavní dění se odehrálo na farním dvoře u kostela sv. Jiljí. Šlo o kombinaci výstupu pana faráře Petra Šikuly, který před každou hranou scénou předčítal úryvky z evangelia, které byly následně vyobrazeny jako pantomima. Vše bylo proloženo koledami, které umocňovaly vizuální i emociální zážitek. Příběh začíná zvěstováním archanděla Panně Marii. Následuje rozhovor Josefa s Pannou Marii, kdy Josef je pln pochybností. Dále dochází k navštívení Alžběty, Josefův sen a následné „usmíření“ s Marií. Společně pak putují do Betléma, kde naleznou útočiště a porodí Syna – v našem případě dokonce živé miminko.

Organizace se skládala ze spousty dobrovolníků, z nichž ne všichni byly farníci, z čehož jsme měli radost. Účinkující byli vesměs z farnosti. Třešničkou na dortu byla živá zvířata – konkrétně ovce a kozy – které zaujaly především děti a naplnily tak autentičnost Živého Betléma. Scéna byla tvořena velkolepými kostýmy z divadla, pěknými kulisami a rekvizitami či skutečnými ohni. Návštěvníci jistě také ocenili teplý čaj a svařák.

Celá událost měla mít evangelizační motiv a připomenutí všem zúčastněným, o čem vlastně Advent a samotné Vánoce jsou.