Vstupy škol do kostela

Návštěva školy či školky v kostele v jejich obci může být velkou příležitostí evangelizace. Mnohé děti chodí kolem kostela denně do školy, ale uvnitř nikdy nebyly. Pozveme-li do kostela celou třídu, pro řadu z nich je to jejich první návštěva. Zjišťují, že se nemusí bát vstoupit, že kostel je nádherné místo otevřené pro každého člověka.

Příležitostí k pozvání školy do kostela jsou právě Vánoce, kdy je můžeme pozvat k prohlídce betléma a přitom sdělit vánoční poselství evangelia. Pokud chceme školu na betlém pozvat již v prosinci, musíme ho pro ně postavit už v adventní době. Dobrou zkušeností je také pozvání v prvním týdnu v lednu, hned po vánočních prázdninách, kdy jsou ještě děti i učitelé vánočně naladěné a také svátek Tří králů nám k tomu napomáhá.

Další možností je pozvání školy do kostela kdykoliv během školního roku. Je dobré jim však nabídnout s prohlídkou i zajímavý program. Takový program „Kostel u nás“ (na 60min pro jednu třídu) nabízí Vstupy do škol. Stačí se přihlásit na seminář a můžete získat potřebný materiál.

Námět na prohlídku kostela a betléma pro školy a školky

1. Prohlídka kostela – cca 10 min

Děti provedeme kostelem a seznámíme je s nejdůležitějšími informacemi a místy

(komu je kostel zasvěcený, co je oltář, kazatelna, ambon, křtitelnice, varhany). Prohlídku můžeme ukončit na kůru, kde si mohou zazpívat koledu, popř. i s varhanami, má-li na ně kdo hrát.

1. Vánoční příběh – cca 10 min

Vyprávíme příběh s použitím obrázků či postaviček o narození Ježíše nebo o putování tří králů do Betléma. Dětem od 4. třídy můžeme pustit prezentaci O Betlémě a betlémech, kterou získáte při semináři Vstupy do škol nebo povyprávět o historii betlémů.

Příběh O narození Ježíše

Příběh Putování tří králů do Betléma

O betlémech

1. Samotná prohlídka betléma – 5-10 min

Dětem jednoduše sdělíme zajímavé informace o našem betlémě v kostele, mohou hledat konkrétní postavy… při rozloučení mohou dostat obrázek betléma, kostela nebo bonbon.