Námět na Pašijové hry ze Žďáru nad Sázavou
Historie žďárských pašijových her se začala psát už v roce 1998, kdy jejich vznik inicioval tehdejší farář Římskokatolické farnosti Žďár nad Sázavou – P. Ervín Jansa. Již od samého začátku na přípravě představení úzce spolupracovali farníci obou žďárských farností. Jako místo hlavního děje byl vybrán dětský areál na žďárském sídlišti, který svou členitostí odpovídá odehrávajícím se scénám a má i optimální terén pro stavbu kulis. Stejně tak je stanoven pevně i termín představení, a to vždy v úterý před velikonoční nedělí, tedy v úvodu Svatého týdne.
Pašijovými hrami od počátku jejich vzniku prošly stovky herců, nejen věřících z našeho regionu. Zúčastnit se jich mohou i lidé z jiných farností, kterým je pravidelně zasílána výzva k účasti. Samotné šedesátiminutové představení pokaždé přiláká tisíce diváků, nejen ze Žďáru nad Sázavou, ale i z mnoha koutů České republiky.
Každým rokem začínají od února obě žďárské farnosti aktivně hledat ty, kteří by v pašijovém příběhu mohli obsadit množství rolí. Některé hlavní postavy jsou tradičně přidělené, jiné se obsazují novými herci, protože jejich představitelé zemřeli nebo jsou vážně nemocní. Role se v tomto po staletí předávaném příběhu najde pro každého. Pokud však někdo nechce z různého důvodu v příběhu hrát, najde si svůj úkol v organizačním nebo technickém týmu.
Rozpis pravidelných zkoušek je k nalezení na webu farností nebo na facebooku. Ty probíhají v postní době každou neděli po křížové cestě. Generálka má svůj pevný termín o Květné neděli večer.
Zkoušek se účastní i místní kněží, kteří svou přítomností přináší do pašijového společenství důležitý duchovní rozměr. Je pamatováno na společnou modlitbu, při níž přítomní vzpomínají i na zemřelé a vážně nemocné, kteří ve velikonočním příběhu byli v uplynulých letech též zapojeni. Farníci staršího věku nebo nemocní jsou vyzýváni k modlitbě za zdárný průběh pašijové hry, čímž získají v našem společenství též velikou roli.
Pro pašijovou hru je každoročně vytvořen poutavý plakát, který zaujme nejen věřící, ale i širokou veřejnost. Často se vizuálně dotýká témat dnešní doby. Lidé jsou následně osloveni prostřednictvím sociálních sítí nebo tiskových zpráv v tištěných médiích. Přizvána jsou i rozhlasová i televizní redakce různého typu.
Specifickou možností propagace je i využívání sociálních sítí. Aktuálně je funkční facebooková stránka Pašijová hra: Co se stalo s Ježíšem? Nově bude zřízen i instagramový účet především pro zveřejnění fotografií ze zkoušek i samotného představení – to na základě zkušeností z roku 2023, kdy fotografie různých autorů měly na facebooku velký úspěch. Nově je třeba zřídit i statickou webovou stránku, kde je snahou organizátorů umístit fotografie z uplynulých ročníků až po nejstarší představení.
K pašijové hře nutně patří i materiální vybavení v podobě kulis a kostýmů, které jsou umístěny ve skladovacích prostorách ve Žďáře nad Sázavou-I. Přesto se farnost potýká s nedostatkem místa k uskladnění. Vše spravují dobrovolníci bez nároku na finanční odměnu. Obojí je však nutné udržovat a pravidelně obnovovat. Současně je nutné zabezpečit i zvukařskou techniku a osvětlení, která je finančně hrazená, i když je předem vždy vyjednána sleva.
Zhruba dva týdny po uskutečnění představení je slavena společná děkovná mše svatá v kostele sv. Prokopa a následně je připraveno i děkovné setkání s občerstvením pro všechny zapojené.
Odkaz na fotogalerii ZDE