Námět z Lysic

Jaký je živý betlém v Lysicích?

Akce pod názvem Putování za Ježíškem aneb Živý betlém se stala tradicí již od roku 2011. Začíná na nádvoří státního zámku, kde členové skautského oddílu Corleonis Lysice rozdávají zájemcům Betlémské světlo. Lidé si  přináší lucerničky. Členové Divadelního spolku KLYH Lysice jako andělé promluví k pastýřům na nádvoří státního zámku radostnou zprávu: „Dnes se nám narodil Spasitel v městě Betlémě, pojďte se mu poklonit“.  Jsou i roky, kdy výzvu doprovází hra na trubku. S průvodem se přechází na farní dvůr vzdálený asi 400 m. Cestu od zámku podél zámecké zahrady lemují svíčky ve sklenicích.

Na farním dvoře je v průjezdě „Svatá rodina“, většinou rodina z místních, kde se v létě narodilo miminko. Ihned po příchodu průvodu se rozezní tradiční koledy v podání pěveckého sboru při ZŠ E. Beneše Lysice, program pokračuje vystoupením scholy při farnosti Lysice a vystoupením tradičních staročeských koledníků v podání dramatického kroužku při ZŠ E. Beneše Lysice. Na úvod promluví pan farář. Před svatou rodinou se střídají návštěvníci a do kasičky dávají příspěvek na charitativní účel. Od roku 2011 je sbírka zaměřená na dívku Natálku, která trpí spastickou formou dětské obrny. Byly i roky, kdy u svaté rodiny bylo živé zvíře (kůň, ovečka, kozičky, poníci.).

Na závěr přichází tři králové – členové divadelního souboru KLYH Lysice, kteří se jdou také Ježíškovi poklonit.

Pro všechny návštěvníky této akce je připraven teplý nápoj ve farním sále. V minulosti přítomní dostali perníček připravený dobrovolníky z MC (mateřského centra). Akce se stala již takovou lysickou tradicí. Pro všechny je to čas zastavení a sdílení předvánočního času.

Zuzana Koláčková a Marie Ryzí za farnost Lysice